Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fabien Antoine Eestermans, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Lahore

Titular Bishop of Letopolis


Events

DateAgeEventTitle
24 Apr 1858BornMeerle, Belgium
19 May 188325.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
11 Apr 190546.9AppointedBishop of Lahore, Pakistan
29 Jun 190547.1Ordained BishopBishop of Lahore, Pakistan
17 Dec 192567.6ResignedBishop of Lahore, Pakistan
17 Dec 192567.6AppointedTitular Bishop of Letopolis
29 Jan 193172.7DiedBishop Emeritus of Lahore, Pakistan

MicroData Summary for Fabien Antoine Eestermans:
Bishop Fabien Antoine Eestermans O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Lahore

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 25.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • d: Annuario Pontificio, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1905, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015