Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Augustin Dontenwill, O.M.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia

Titular Archbishop of Ptolemais in Phoenicia

Superior General of Oblates of Mary Immaculate


Events

DateAgeEventTitle
4 Jun 1857BornBischwiller, France
15 Aug 188023.2ProfessedMember of Oblates of Mary Immaculate
30 May 188528.0Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
3 Apr 189739.8AppointedCoadjutor Bishop of New Westminster, British Columbia, Canada
3 Apr 189739.8AppointedTitular Bishop of Germanicopolis
22 Aug 189740.2Ordained BishopTitular Bishop of Germanicopolis
1 Jun 189942.0SucceededBishop of New Westminster, British Columbia, Canada
19 Sep 190851.3AppointedArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
20 Sep 190851.3AppointedSuperior General of Oblates of Mary Immaculate
15 Dec 190851.5ResignedArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
29 Jan 190951.7AppointedTitular Archbishop of Ptolemais in Phoenicia
30 Nov 193174.5DiedArchbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia, Canada

MicroData Summary for Augustin Dontenwill:
Archbishop Augustin Dontenwill O.M.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Vancouver

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 285, and Page 408

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013