Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Heinrich Döring (Doëring), S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Poona

Titular Archbishop of Anazarbus


Events

DateAgeEventTitle
13 Sep 1859BornBocholt, Germany
21 Dec 188223.3Ordained PriestPriest of Society of Jesus
7 Sep 190748.0AppointedBishop of Poona, India
8 Dec 190748.2Ordained BishopBishop of Poona, India
16 Jun 192161.8AppointedTitular Archbishop of Madytus
4 May 192363.6AppointedVicar Apostolic of Hiroshima, Japan
14 Jul 192767.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Poona, India
15 Jan 194888.3RetiredBishop of Poona, India
15 Jan 194888.3AppointedTitular Archbishop of Anazarbus
17 Dec 195192.3DiedBishop Emeritus of Poona, India

MicroData Summary for Heinrich Döring (Doëring):
Archbishop Heinrich Döring (Doëring) S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Poona

  • a priest for 69.0 years
  • a bishop for 44.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013