Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gregorio Diamare, O.S.B. †

Deceased

Abbot of Montecassino, Italy

Titular Bishop of Constantia in Arabia


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1865Born
28 Jun 189126.2Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
20 Jul 190944.2AppointedAbbot of Montecassino, Italy
29 Oct 190944.5InstalledAbbot of Montecassino, Italy
27 Jan 192862.7AppointedTitular Bishop of Constantia in Arabia
12 Mar 192862.9Ordained BishopTitular Bishop of Constantia in Arabia
6 Sep 194580.3DiedAbbot of Montecassino, Italy

MicroData Summary for Gregorio Diamare (VIAF: 88822132)
Bishop Gregorio Diamare O.S.B. (born , died ) Abbot of Montecassino

EventPlace
Birth PlaceNapoli, Archdiocese of Napoli {Naples}
Death PlaceSant’Elia Fiumerapido, Montecassino, Territorial Abbey of Montecassino
Buried Place (Original)Montecassino, Abbey, Montecassino, Territorial Abbey of Montecassino

  • a priest for 54.1 years
  • a bishop for 17.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1946
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 11
  • b: AM, 11 Feb 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 11 Feb 2019

Quantcast