Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antônio Augusto de Assis

Deceased

Bishop of Jaboticabal, Sao Paulo


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1863BornLagôa Dourada
24 Apr 189228.4Ordained PriestPriest
29 Jul 190743.6AppointedAuxiliary Bishop of Pouso Alegre, Brazil
29 Jul 190743.6AppointedTitular Bishop of Sura
17 Nov 190743.9Ordained BishopTitular Bishop of Sura
29 Apr 190945.4AppointedBishop of Pouso Alegre, Brazil
7 Feb 191652.2AppointedBishop of Guaxupé, Minas Gerais, Brazil
28 May 191652.5InstalledBishop of Guaxupé, Minas Gerais, Brazil
2 Aug 191854.7AppointedAuxiliary Bishop of Mariana, Minas Gerais, Brazil
2 Aug 191854.7AppointedTitular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina
24 Feb 192258.2AppointedTitular Archbishop of Berytus
31 Jul 193167.7AppointedArchbishop (Personal Title) of Jaboticabal, Sao Paulo, Brazil
7 Feb 196197.2DiedBishop of Jaboticabal, Sao Paulo, Brazil

MicroData Summary for Antônio Augusto de Assis:
Archbishop Antônio Augusto de Assis (born , died ) Bishop of Jaboticabal

  • a priest for 68.8 years
  • a bishop for 53.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013