Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Stagg Coakley

Archbishop of Oklahoma City, Oklahoma


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1955 BornNorfolk, VA
8 Apr 198226.8Ordained DeaconDeacon of Wichita, Kansas, USA
21 May 198328.0Ordained PriestPriest of Wichita, Kansas, USA
21 Oct 200449.4AppointedBishop of Salina, Kansas, USA
28 Dec 200449.6Ordained BishopBishop of Salina, Kansas, USA
16 Dec 201055.5AppointedArchbishop of Oklahoma City, Oklahoma, USA
11 Feb 201155.7InstalledArchbishop of Oklahoma City, Oklahoma, USA

MicroData Summary for Paul Stagg Coakley:
Archbishop Paul Stagg Coakley (born ) Archbishop of Oklahoma City

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Oklahoma City.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Number 14,730
  • ab: Bollettino, 16 Dec 2010

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013