Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Antonio Ceballos Escobar, C.SS.R.

Bishop of Riohacha, Colombia


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1958 Born
5 Aug 198426.4Perpetual VowsMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
29 Jun 198527.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
3 Sep 200850.4AppointedPro-Vicar Apostolic of Puerto Carreño, Colombia
10 Jun 201052.2AppointedVicar Apostolic of Puerto Carreño, Colombia
10 Jun 201052.2AppointedTitular Bishop of Zarna
30 Jul 201052.4Ordained BishopTitular Bishop of Zarna
22 Aug 201052.4InstalledVicar Apostolic of Puerto Carreño, Colombia
25 Mar 201557.0AppointedApostolic Administrator of Puerto Gaitán, Colombia
16 Jun 201658.2CeasedApostolic Administrator of Puerto Gaitán, Colombia
22 Apr 202062.1AppointedBishop of Riohacha, Colombia
4 Jun 202062.2InstalledBishop of Riohacha, Colombia

MicroData Summary for Francisco Antonio Ceballos Escobar
Bishop Francisco Antonio Ceballos Escobar C.SS.R. (born ) Bishop of Riohacha

EventPlace
Birth PlaceGénova, Diocese of Armenia
Ordained BishopSeñor de los Milagros, Basilica, Buga

Please contact the Bishop through the Diocese of Riohacha.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 10 Jun 2010
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 203, Number 16,767
  • ab: CB, 25 Mar 2015
  • ab: Bollettino, 22 Apr 2020
  • i: CB, 23 Apr 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 23 Apr 2020

Quantcast