Catholic-Hierarchy DC

Bishop João Batista Cavati, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Caratinga, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1892BornTodos os Santos
20 Mar 192027.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
30 Jul 193846.2AppointedBishop of Caratinga, Minas Gerais, Brazil
30 Oct 193846.5Ordained BishopBishop of Caratinga, Minas Gerais, Brazil
20 Oct 195664.5ResignedBishop of Caratinga, Minas Gerais, Brazil
20 Oct 195664.5AppointedTitular Bishop of Eucarpia
14 Dec 197078.6ResignedTitular Bishop of Eucarpia
30 Jun 198795.2DiedBishop Emeritus of Caratinga, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for João Batista Cavati:
Bishop João Batista Cavati C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Caratinga

  • a priest for 67.3 years
  • a bishop for 48.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013