Catholic-Hierarchy DC

Bishop Janis Cakuls

Auxiliary Bishop Emeritus of Riga

Titular Bishop of Tinista


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1926 BornRudzati
18 Sep 194923.2Ordained PriestPriest of Riga, Latvia
9 Nov 198256.3AppointedCoadjutor Apostolic Administrator of Riga, Latvia
9 Nov 198256.3AppointedTitular Bishop of Tinista
9 Nov 198256.3AppointedCoadjutor Apostolic Administrator of Liepāja, Latvia
11 Dec 198256.4Ordained BishopTitular Bishop of Tinista
23 May 199063.9SucceededApostolic Administrator of Riga, Latvia
23 May 199063.9SucceededApostolic Administrator of Liepāja, Latvia
8 May 199164.8AppointedAuxiliary Bishop of Riga, Latvia
18 Jun 199367.0ResignedAuxiliary Bishop of Riga, Latvia

MicroData Summary for Janis Cakuls:
Bishop Janis Cakuls (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Riga

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Riga.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 121
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 126

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013