Catholic-Hierarchy DC

Bishop Florentino de Andrade e Silva

Deceased

Bishop Emeritus of Faro {Algarve}


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1915BornSão Andres do Mosteiro
31 Oct 193722.6Ordained PriestPriest
31 Dec 195439.7AppointedAuxiliary Bishop of Porto, Portugal
31 Dec 195439.7AppointedTitular Bishop of Heliosebaste
27 Mar 195540.0Ordained BishopTitular Bishop of Heliosebaste
1 Jul 197257.2AppointedBishop of Faro {Algarve}, Portugal
4 Apr 197762.0ResignedBishop of Faro {Algarve}, Portugal
7 Dec 198974.7DiedBishop Emeritus of Faro {Algarve}, Portugal

MicroData Summary for Florentino de Andrade e Silva:
Bishop Florentino de Andrade e Silva (born , died ) Bishop Emeritus of Faro {Algarve}

  • a priest for 52.1 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013