Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ireneo Alisla Amantillo, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tandag, Philippines


Events

DateAgeEventTitle
10 Dec 1934Born
2 Jul 195722.5ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
16 Dec 196228.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
2 Jan 197641.0AppointedAuxiliary Bishop of Cagayan de Oro, Philippines
2 Jan 197641.0AppointedTitular Bishop of Girus
15 Mar 197641.2Ordained BishopTitular Bishop of Girus
6 Sep 197843.7AppointedBishop of Tandag, Philippines
7 Nov 197843.9InstalledBishop of Tandag, Philippines
18 Oct 200166.8ResignedBishop of Tandag, Philippines
11 Oct 201883.8DiedBishop Emeritus of Tandag, Philippines

MicroData Summary for Ireneo Alisla Amantillo
Bishop Ireneo Alisla Amantillo C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of Tandag

EventPlace
Birth PlaceAlimodian
Death PlaceCebu City

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 42.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • mn: CB, 21 Jul 2015
  • mn: CB, 4 Mar 2018
  • d: CB, 10 Oct 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 22 Nov 2018

Quantcast