Catholic-Hierarchy DC

Chaldean Catholic Church

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
7 Mar 1982 Bishop Ibrahim Namo IbrahimBishop Emeritus of Saint Thomas the Apostle of Detroit, USA
11 Mar 1984 Archbishop Thomas MeramArchbishop of Urmyā {Rezayeh}, Iran
21 Oct 1984 Bishop Bawai (Ashur) SoroBishop Emeritus of Mar Addai of Toronto, Canada
11 Oct 1992 Bishop Antoine Audo, S.J.Bishop of Alep [Beroea, Halab], Syria
25 Feb 1996 Archbishop Ramzi Garmou, Ist. del PradoArchbishop of Diarbekir (Amida), Turkey
5 May 1996 Archbishop Djibrail KassabBishop Emeritus of Saint Thomas the Apostle of Sydney, Australia
26 Sep 1997 Archbishop Jacques IshaqCurial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia}, Iraq
16 Feb 2001 Bishop Shlemon WarduniCurial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia}, Iraq
10 Mar 2001 Bishop Michel KassarjiBishop of Beirut {Bairut}, Lebanon
1 Feb 2002 Bishop Rabban Al-QasBishop of Dohuk, Iraq
1 Feb 2002 Bishop Mikha Pola MaqdassiBishop of Alquoch, Iraq
18 Jul 2002 Bishop Sarhad Yawsip Hermiz JammoBishop Emeritus of Saint Peter the Apostle of San Diego, USA
Most Junior
30 Aug 2020 Bishop Felix (Saeed) Dawood Al ShabiBishop of Zakho, Iraq
18 Jan 2019 Archbishop Najib Mikhael Moussa, O.P.Archbishop of Mossul, Iraq
18 Jan 2019 Bishop Robert Saeed JarjisBishop of Mar Addai of Toronto, Canada
6 Feb 2015 Bishop Basel Salim YaldoCurial Bishop of Babylon {Babilonia}, Iraq
6 Feb 2015 Bishop Emmanuel Hanna Shaleta (Challita)Bishop of Saint Peter the Apostle of San Diego, USA
14 Jun 2014 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit, USA
24 Jan 2014 Bishop Saad SiropApostolic Visitor (Visitator)
24 Jan 2014 Archbishop Yousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk, Iraq
24 Jan 2014 Archbishop Habib Hormiz Jajou Al NawfaliArchbishop of Bassorah {Basra}, Iraq
3 Jul 2010 Archbishop Bashar Matti Warda, C.SS.R.Archbishop of Arbil {Erbil}, Iraq
8 Jan 2010 Archbishop Amel Shamon NonaBishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney, Australia
14 Nov 2003 Louis RaphaŽl I Cardinal SakoPatriarch of Babylon {Babilonia}, Iraq

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_r, v3.2.5, 8 Feb 2020; Data: 13 Sep 2021

Quantcast