Catholic-Hierarchy DC

India

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
18 Apr 201858.2AppointedPaul Anthony MullasseryBishop of Quilon
76.8RetiredStanley RomanBishop of QuilonBishop Emeritus
19 Apr 201874.8DiedAbraham ViruthakulangaraArchbishop of Nagpur
31 May 201864.0InstalledPeter MachadoArchbishop of Bangalore
3 Jun 201858.3Ordained BishopPaul Anthony MullasseryBishop of Quilon
8 Jun 201859.8AppointedDennis Panipitchai, S.D.B.Auxiliary Bishop of Miao
59.8AppointedDennis Panipitchai, S.D.B.Titular Bishop of AggerselAuxiliary Bishop of Miao
53.2AppointedFulgence Aloysius TiggaBishop of Raiganj
22 Jun 201871.3AppointedJacob ManathodathApostolic Administrator of Ernakulam-Angamaly (Syro-Malabar)Bishop of Palghat (Syro-Malabar)
24 Jun 201870.5AppointedFelix Toppo, S.J.Archbishop of Ranchi
78.6RetiredTelesphore Placidus ToppoArchbishop of RanchiCardinal, Archbishop Emeritus
29 Jun 201864.9AppointedSebastian KallupuraCoadjutor Archbishop of Patna
68.7AppointedAntony PappusamyApostolic Administrator of PalayamkottaiArchbishop of Madurai
75.1RetiredArochiasamy Jude Gerald PaulrajBishop of PalayamkottaiBishop Emeritus
3 Jul 201877.0RetiredAloysius Paul D’SouzaBishop of MangaloreBishop Emeritus
54.1AppointedPeter Paul SaldanhaBishop of Mangalore
14 Jul 201875.0RetiredAntony DevottaBishop of TiruchirapalliBishop Emeritus
70.7AppointedDevadass Ambrose MariadossApostolic Administrator of TiruchirapalliBishop of Tanjore
2 Aug 201860.0Ordained BishopDennis Panipitchai, S.D.B.Titular Bishop of AggerselAuxiliary Bishop of Miao
6 Aug 201870.7InstalledFelix Toppo, S.J.Archbishop of Ranchi
16 Aug 201885.8DiedJoseph MinjBishop Emeritus of Simdega
28 Aug 201853.4Ordained BishopFulgence Aloysius TiggaBishop of Raiganj
15 Sep 201854.3Ordained BishopPeter Paul SaldanhaBishop of Mangalore
20 Sep 201879.1AppointedAgnelo Rufino GraciasApostolic Administrator of JullundurAuxiliary Bishop Emeritus of Bombay
10 Oct 201849.1AppointedRozario Menezes, S.M.M.Bishop of Lae, Papua New Guinea
2 Dec 201848.7AppointedAlbert HemromCoadjutor Bishop of DibrugarhCoadjutor Bishop-Elect
3 Dec 201857.4AppointedElias Joseph GonsalvesArchbishop of Nagpur
10 Dec 201879.6AppointedBali GaliApostolic Administrator of CuddapahBishop Emeritus of Guntur
56.6ResignedPrasad GallelaBishop of CuddapahBishop Emeritus
12 Dec 201881.6RetiredInnayya Chinna AddagatlaBishop of SrikakulamBishop Emeritus
14 Dec 201865.0DiedThomas Thennatt, S.A.C. †Bishop of Gwalior
15 Dec 201849.2Ordained BishopRozario Menezes, S.M.M.Bishop of Lae, Papua New Guinea
22 Dec 201863.1AppointedJose KalluvelilBishop of Mississauga (Syro-Malabar)
86.1DiedRobert Kerketta, S.D.B. †Bishop Emeritus of Tezpur
2 Jan 201969.9AppointedPrakash MallavarapuApostolic Administrator of SrikakulamArchbishop of Visakhapatnam
6 Jan 201974.4RetiredAleixo das Neves Dias, S.F.X.Bishop of Port BlairBishop Emeritus
8 Jan 201988.8DiedGiorgio ZurApostolic Nuncio Emeritus to Austria
11 Jan 201984.3DiedCharles Soreng, S.J. †Bishop Emeritus of Hazaribag
17 Jan 201976.3RetiredYvon AmbroiseBishop of TuticorinBishop Emeritus
66.5AppointedStephen Antony PillaiBishop of TuticorinBishop-Elect
24 Feb 201966.6Ordained BishopStephen Antony PillaiBishop of TuticorinBishop-Elect
3 Mar 201949.0Ordained BishopAlbert HemromCoadjutor Bishop of DibrugarhCoadjutor Bishop-Elect

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_d, v3.2.6, 14 Jan 2019; Data: 20 Jan 2019

Quantcast