Catholic-Hierarchy DC

Malta

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
6 Jan 1986 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber, Roman Curia
6 Jul 1991 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
26 Aug 1996 Archbishop Aldo CavalliApostolic Nuncio to Netherlands
29 Aug 1998 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
19 Sep 1998 Bishop Vicente CostaBishop of Jundiaí, Sao Paulo, Brazil
16 Oct 1999 Archbishop Mario Roberto CassariApostolic Nuncio to Malta
22 Jan 2006 Bishop Mario GrechBishop of Gozo
26 Jan 2007 Archbishop Paul Cremona, O.P.Archbishop Emeritus of Malta
29 Sep 2007 Archbishop Tommaso CaputoPrelate of Pompei o Beatissima Vergine Maria del Santissimo Rosario, Italy
24 May 2009 Archbishop Joseph SpiteriApostolic Nuncio to Côte d’Ivoire
24 Nov 2012 Archbishop Charles Jude SciclunaArchbishop of Malta
8 Sep 2016 Bishop Carmelo ZammitBishop of Gibraltar

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.8, 21 Jan 2017; Data: 12 Feb 2017