Catholic-Hierarchy DC

Brazil

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
15 Mar 1919 Archbishop José Maria PiresArchbishop Emeritus of Paraíba
1 Nov 1919 Bishop Aldo Mongiano, I.M.C.Bishop Emeritus of Roraima, Roraima
14 Apr 1920 Bishop Antônio Afonso de Miranda, S.D.N.Bishop Emeritus of Taubaté, Sao Paulo
19 Jun 1923 Bishop Conrado Walter, S.A.C.Bishop Emeritus of Jacarezinho, Parana
16 Mar 1924 Bishop Urbano José AllgayerBishop Emeritus of Passo Fundo, Rio Grande do Sul
13 Aug 1924 Serafim Cardinal Fernandes de AraújoArchbishop Emeritus of Belo Horizonte, Minas Gerais
3 Oct 1924 Bishop Manuel Edmilson da CruzBishop Emeritus of Limoeiro do Norte, Ceara
21 Jan 1925 Archbishop Luciano José Cabral DuarteArchbishop Emeritus of Aracajú, Sergipe
7 Mar 1925 Bishop João Evangelista Martins Terra, S.J.Auxiliary Bishop Emeritus of Brasília, Distrito Federal
4 Apr 1925 Archbishop Miguel Fenelon Câmara FilhoArchbishop Emeritus of Teresina, Piaui
14 May 1925 Bishop José Mauro Ramalho de Alarcón SantiagoBishop Emeritus of Iguatú, Ceara
28 Aug 1925 Bishop Antônio Agostinho MarochiBishop Emeritus of Presidente Prudente, Sao Paulo
Youngest
21 Jun 1971 Bishop Geovane Luís da SilvaAuxiliary Bishop of Belo Horizonte, Minas Gerais
16 Dec 1970 Bishop Ricardo HoepersBishop of Rio Grande, Rio Grande do Sul
27 Oct 1970 Bishop Vicente de Paula Ferreira, C.SS.R.Auxiliary Bishop of Belo Horizonte, Minas Gerais
4 Jul 1970 Father Juarez Delorto SeccoAuxiliary Bishop-Elect of São Sebastião do Rio de Janeiro
19 Oct 1969 Bishop Adelar BaruffiBishop of Cruz Alta, Rio Grande do Sul
3 Oct 1969 Bishop Francisco Edimilson Neves FerreiraBishop of Tianguá, Ceara
5 Aug 1969 Father Francisco Cota de OliveiraAuxiliary Bishop-Elect of Curitiba, Parana
21 Jul 1969 Bishop Rubival Cabral Britto, O.F.M. Cap.Bishop of Grajaú, Maranhão
3 Jun 1969 Bishop Moacir Silva ArantesAuxiliary Bishop of Goiânia, Goias
17 Apr 1969 Bishop Paulo Jackson Nóbrega de SousaBishop of Garanhuns, Pernambuco
24 Jan 1969 Bishop Carlos Rômulo Gonçalves e SilvaCoadjutor Bishop of Montenegro, Rio Grande do Sul
11 Jul 1968 Bishop Wellington de Queiroz VieiraPrelate of Cristalândia, Goias

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 18 Aug 2017