Catholic-Hierarchy DC

Bishop José María Irigoyen y Munoz Cano

Deceased

Auxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca

Titular Bishop of Abdera


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1771BornOaxaca
1794¹22.5Ordained PriestPriest
22 Jul 184271.0AppointedAuxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca, México
22 Jul 184271.0AppointedTitular Bishop of Abdera
11 Dec 184271.4Ordained BishopTitular Bishop of Abdera
20 Aug 184372.1DiedAuxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca, México

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for José María Irigoyen y Munoz Cano
Bishop José María Irigoyen y Munoz Cano (born , died ) Auxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for .6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 55
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1842, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 25 Nov 2016