Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Visuvasam

Deceased

Bishop of Coimbatore


Events

DateAgeEventTitle
18 Jun 1916BornKamanayakkanpatti
22 Dec 194125.5Ordained PriestPriest
3 Feb 197255.6AppointedBishop of Coimbatore, India
3 May 197255.8Ordained BishopBishop of Coimbatore, India
2 Jun 197962.9DiedBishop of Coimbatore, India

MicroData Summary for Manuel Visuvasam:
Bishop Manuel Visuvasam (born , died ) Bishop of Coimbatore

  • a priest for 37.4 years
  • a bishop for 7.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015