Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Eugène-Arsène Turquetil, O.M.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba

Titular Bishop of Ptolemais in Phoenicia


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1876BornRéviers, France
23 Dec 189923.6Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
15 Jul 192549.1AppointedPrefect of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada
15 Dec 193155.5AppointedTitular Bishop of Ptolemais in Phoenicia
15 Dec 193155.5AppointedVicar Apostolic of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada
23 Feb 193255.7Ordained BishopTitular Bishop of Ptolemais in Phoenicia
18 Dec 194266.5ResignedVicar Apostolic of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada
14 Jun 195579.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada

MicroData Summary for Louis-Eugène-Arsène Turquetil:
Bishop Louis-Eugène-Arsène Turquetil O.M.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Baie d’Hudson {Hudson Bay}

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 23.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013