Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges Gauthier

Deceased

Archbishop of Montréal, Québec


Events

DateAgeEventTitle
9 Oct 1871BornMontréal
29 Sep 189423.0Ordained PriestPriest of Montréal, Québec, Canada
28 Jun 191240.7AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
28 Jun 191240.7AppointedTitular Bishop of Philippopolis in Arabia
24 Aug 191240.9Ordained BishopTitular Bishop of Philippopolis in Arabia
18 Oct 192150.0AppointedApostolic Administrator of Montréal, Québec, Canada
5 Apr 192351.5AppointedCoadjutor Archbishop of Montréal, Québec, Canada
5 Apr 192351.5AppointedTitular Archbishop of Tharona
20 Sep 193967.9SucceededArchbishop of Montréal, Québec, Canada
31 Aug 194068.9DiedArchbishop of Montréal, Québec, Canada

MicroData Summary for Georges Gauthier:
Archbishop Georges Gauthier (born , died ) Archbishop of Montréal

  • a priest for 45.9 years
  • a bishop for 28.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013