Catholic-Hierarchy DC

Bishop Adélio Giuseppe (José) Tomasin, P.S.D.P.

Bishop Emeritus of Quixadá, Ceara


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1930 BornMontegaldella
17 Oct 195121.5ProfessedMember of Poveri Servi della Divina Provvidenza
26 Mar 195524.9Ordained PriestPriest of Poveri Servi della Divina Provvidenza
16 Mar 198857.9AppointedBishop of Quixadá, Ceara, Brazil
26 Mar 198857.9Ordained BishopBishop of Quixadá, Ceara, Brazil
3 Jan 200776.7RetiredBishop of Quixadá, Ceara, Brazil

MicroData Summary for Adélio Giuseppe (José) Tomasin:
Bishop Adélio Giuseppe (José) Tomasin P.S.D.P. (born ) Bishop Emeritus of Quixadá

Please contact the Bishop through the Diocese of Quixadá.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Jan 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 111, Number 9,807

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013