Catholic-Hierarchy DC

Thomas Cardinal Tien Ken-hsin (Tienchensing), S.V.D. †

Deceased

Archbishop of Beijing [Peking]

Cardinal-Priest of Santa Maria in Via


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1890BornChangtsiu
9 Jun 191827.6Ordained PriestPriest
8 Mar 192938.4IncardinatedPriest of Society of the Divine Word
23 Feb 193443.3AppointedPrefect of Yangku [Yanggu], China
11 Jul 193948.7AppointedTitular Bishop of Ruspae
11 Jul 193948.7AppointedVicar Apostolic of Yangku [Yanggu], China
29 Oct 193949.0Ordained BishopTitular Bishop of Ruspae
10 Nov 194252.0AppointedVicar Apostolic of Tsingtao [Qingdao], China
18 Feb 194655.3AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Via
18 Feb 194655.3Elevated to Cardinal
11 Apr 194655.5AppointedBishop of Qingdao [Tsingtao], China
10 May 194655.5AppointedArchbishop of Beijing [Peking], China
20 Dec 195969.2AppointedApostolic Administrator of Taipei, Taiwan
15 Feb 196675.3ResignedApostolic Administrator of Taipei, Taiwan
24 Jul 196776.8DiedArchbishop of Beijing [Peking], China

MicroData Summary for Thomas Tien Ken-hsin (Tienchensing):
Cardinal Thomas Tien Ken-hsin (Tienchensing) S.V.D. (born , died ) Archbishop of Beijing [Peking]

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 27.7 years
  • a cardinal for 21.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013