Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Ch’eng Shih-kuang

Deceased

Bishop Emeritus of Tainan


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1915BornHsiao-yi
29 Jun 194327.7Ordained PriestPriest
3 May 196044.6AppointedAuxiliary Bishop of Taipei, Taiwan
3 May 196044.6AppointedTitular Bishop of Uccula
25 Jul 196044.8Ordained BishopTitular Bishop of Uccula
7 Jun 196650.7AppointedBishop of Tainan, Taiwan
30 Aug 196953.9AppointedApostolic Administrator of Kiayi, Taiwan
16 Jul 197054.8ResignedApostolic Administrator of Kiayi, Taiwan
3 Dec 199075.2RetiredBishop of Tainan, Taiwan
23 Aug 201296.9DiedBishop Emeritus of Tainan, Taiwan

MicroData Summary for Paul Ch’eng Shih-kuang:
Bishop Paul Ch’eng Shih-kuang (born , died ) Bishop Emeritus of Tainan

  • a priest for 69.1 years
  • a bishop for 52.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 83
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 6 Feb 2015