Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Taffi

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Nicaragua

Titular Archbishop of Sergiopolis


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1897BornFarnese, Italy
19 Feb 192123.1Ordained PriestPriest
14 May 194749.4AppointedTitular Archbishop of Sergiopolis
14 May 194749.4AppointedApostolic Nuncio to Cuba
8 Jun 194749.4Ordained BishopTitular Archbishop of Sergiopolis
9 Jan 195052.0AppointedApostolic Nuncio to Nicaragua
9 Jan 195052.0AppointedApostolic Nuncio to Honduras
1958²60.0ResignedApostolic Nuncio to Nicaragua
1958²60.0ResignedApostolic Nuncio to Honduras
6 Jan 197072.0DiedApostolic Nuncio Emeritus to Nicaragua

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antonio Taffi:
Archbishop Antonio Taffi (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Nicaragua

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015