Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Pieri

Deceased

Bishop of Orvieto


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1902BornAcquapendente
3 Apr 192623.8Ordained PriestPriest
2 Jan 194138.6AppointedCoadjutor Bishop of Orvieto, Italy
2 Jan 194138.6AppointedTitular Bishop of Germa in Galatia
26 Jan 194138.6Ordained BishopTitular Bishop of Germa in Galatia
6 Dec 194139.5SucceededBishop of Orvieto, Italy
15 May 196158.9DiedBishop of Orvieto, Italy

MicroData Summary for Francesco Pieri:
Bishop Francesco Pieri (born , died ) Bishop of Orvieto

  • a priest for 35.1 years
  • a bishop for 20.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013