Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ioan Suciu

Deceased

Apostolic Administrator of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian)

Titular Bishop of Moglaena


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1907BornBlaj
29 Nov 193124.0Ordained PriestPriest
25 May 194032.5AppointedAuxiliary Bishop of Oradea Mare {Gran Varadino} (Romanian), Romania
25 May 194032.5AppointedTitular Bishop of Moglaena
22 Jul 194032.6Ordained BishopTitular Bishop of Moglaena
1942¹34.1AppointedApostolic Administrator of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
27 Jun 195345.6DiedApostolic Administrator of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Ioan Suciu:
Bishop Ioan Suciu (born , died ) Apostolic Administrator of Făgăraş şi Alba Iulia

  • a priest for 21.6 years
  • a bishop for 12.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 121
  • bd/op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 155, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013