Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eustace John Smith, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}

Titular Bishop of Apamea Cibotus


Events

DateAgeEventTitle
22 Aug 1908BornMedford, MA, USA
12 Jun 193425.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
8 Dec 195547.3AppointedVicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
8 Dec 195547.3AppointedTitular Bishop of Apamea Cibotus
2 Feb 195647.4Ordained BishopTitular Bishop of Apamea Cibotus
197364.4ResignedVicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
13 Jun 197566.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}, Lebanon

MicroData Summary for Eustace John Smith:
Bishop Eustace John Smith O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}

  • a priest for 41.0 years
  • a bishop for 19.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 126
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013