Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agapito Simeoni

Deceased

Bishop of Ariano

Bishop of Lacedonia


Events

DateAgeEventTitle
21 Oct 1914BornRocca di Cave
16 Jul 193924.7Ordained PriestPriest
24 Apr 197257.5AppointedAuxiliary Bishop of Avellino, Italy
24 Apr 197257.5AppointedTitular Bishop of Marazanae Regiae
11 Jun 197257.6Ordained BishopTitular Bishop of Marazanae Regiae
9 May 197459.6AppointedBishop of Ariano, Italy
9 May 197459.6AppointedBishop of Lacedonia, Italy
2 Jan 197661.2DiedBishop of Ariano, Italy

MicroData Summary for Agapito Simeoni:
Bishop Agapito Simeoni (born , died ) Bishop of Ariano

  • a priest for 36.5 years
  • a bishop for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013