Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gilbert Ignatius Sheldon

Bishop Emeritus of Steubenville, Ohio


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1926 BornCleveland
28 Feb 195326.4Ordained PriestPriest of Cleveland, Ohio, USA
12 Apr 197649.6AppointedAuxiliary Bishop of Cleveland, Ohio, USA
12 Apr 197649.6AppointedTitular Bishop of Taparura
11 Jun 197649.7Ordained BishopTitular Bishop of Taparura
28 Jan 199265.4AppointedBishop of Steubenville, Ohio, USA
31 May 200275.7RetiredBishop of Steubenville, Ohio, USA

MicroData Summary for Gilbert Ignatius Sheldon:
Bishop Gilbert Ignatius Sheldon (born ) Bishop Emeritus of Steubenville

Please contact the Bishop through the Diocese of Steubenville.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 18 Oct 2013