Catholic-Hierarchy DC

Bishop Robert Pierre Sarrabère

Bishop Emeritus of Aire et Dax


Events

DateAgeEventTitle
30 Aug 1926 BornArgagnon
29 Jun 195023.8Ordained PriestPriest
7 Nov 197448.2AppointedCoadjutor Bishop of Aire et Dax, France
7 Nov 197448.2AppointedTitular Bishop of Vassinassa
5 Jan 197548.3Ordained BishopTitular Bishop of Vassinassa
25 Apr 197851.7SucceededBishop of Aire et Dax, France
18 Jun 200275.8RetiredBishop of Aire et Dax, France
7 Jan 200780.4AppointedApostolic Administrator of Montauban, France
11 May 200780.7ResignedApostolic Administrator of Montauban, France

MicroData Summary for Robert Pierre Sarrabère:
Bishop Robert Pierre Sarrabère (born ) Bishop Emeritus of Aire et Dax

Please contact the Bishop through the Diocese of Aire et Dax.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 12 Dec 2013