Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Samaniego Barriga

Deceased

Bishop of Cuautitlán, México


Events

DateAgeEventTitle
10 Oct 1930BornAngamacatiro
19 Dec 195323.2Ordained PriestPriest
30 Apr 196938.6AppointedAuxiliary Bishop of Saltillo, Coahuila, México
30 Apr 196938.6AppointedTitular Bishop of Cures Sabinorum
6 Aug 196938.8Ordained BishopTitular Bishop of Cures Sabinorum
11 Jan 197140.3AppointedBishop of Ciudad Altamirano, Guerrero, México
5 Feb 197948.3AppointedBishop of Cuautitlán, México, México
26 Jun 200574.7DiedBishop of Cuautitlán, México, México

MicroData Summary for Manuel Samaniego Barriga:
Bishop Manuel Samaniego Barriga (born , died ) Bishop of Cuautitlán

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 35.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 9 Jun 2014