Catholic-Hierarchy DC

Bishop Isidoro (Mihovil) Sain, O.S.B. †

Deceased

Bishop of Rijeka (-Opatija), Croatia


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1869Born
13 Nov 188414.9EnteredMember of Order of Saint Benedict
29 Dec 188516.1Simple VowsMember of Order of Saint Benedict
11 Jun 189222.5Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
9 Sep 192252.7AppointedApostolic Administrator of Fiume / Rijeka, Croatia
21 Jun 192656.5AppointedBishop of Rijeka (-Opatija), Croatia
8 Aug 192656.7Ordained BishopBishop of Rijeka (-Opatija), Croatia
28 Jan 193262.1DiedBishop of Rijeka (-Opatija), Croatia

MicroData Summary for Isidoro (Mihovil) Sain (VIAF: 216343056)
Bishop Isidoro (Mihovil) Sain O.S.B. (born , died ) Bishop of Rijeka (-Opatija)

EventPlace
Birth PlaceDajla, near Novigrad
Ordained BishopSan Vito, Cathedral, Rijeka, Diocese of Rijeka (-Opatija)
Death PlaceFiume

  • a priest for 39.6 years
  • a bishop for 5.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1926, Number 48
  • b: Biographia Benedictina, 18 Sep 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 18 Sep 2021

Quantcast