Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mykhajlo Sabryha, C.SS.R. †

Deceased

Bishop of Ternopil-Zboriv (Ukrainian)


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1940BornBortkiv
8 Nov 197131.0ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
24 Feb 197433.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
11 Oct 198645.9Ordained BishopBishop
16 Jan 199150.2ConfirmedAuxiliary Bishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine
16 Jan 199150.2AppointedTitular Bishop of Bucellus
20 Apr 199352.4AppointedBishop of Ternopil (Ukrainian), Ukraine
29 Jun 200665.6DiedBishop of Ternopil-Zboriv (Ukrainian), Ukraine

MicroData Summary for Mykhajlo Sabryha:
Bishop Mykhajlo Sabryha C.SS.R. (born , died ) Bishop of Ternopil-Zboriv

  • a priest for 32.3 years
  • a bishop for 19.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 123, Number 11,054
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 125, Number 11,267
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 5 Apr 2014