Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Adolfo Rodríguez Herrera

Deceased

Archbishop Emeritus of Camagüey


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1924BornMinas
18 Jul 194824.3Ordained PriestPriest of Camagüey, Cuba
27 May 196339.1AppointedAuxiliary Bishop of Camagüey, Cuba
27 May 196339.1AppointedTitular Bishop of Tiberiopolis
16 Jul 196339.3Ordained BishopTitular Bishop of Tiberiopolis
10 Sep 196440.4AppointedBishop of Camagüey, Cuba
5 Dec 199874.7AppointedArchbishop of Camagüey, Cuba
10 Jun 200278.2RetiredArchbishop of Camagüey, Cuba
10 May 200379.1DiedArchbishop Emeritus of Camagüey, Cuba

MicroData Summary for Adolfo Rodríguez Herrera:
Archbishop Adolfo Rodríguez Herrera (born , died ) Archbishop Emeritus of Camagüey

  • a priest for 54.8 years
  • a bishop for 39.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013