Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fernando Azcárate y Freyre de Andrade, S.J. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

Titular Bishop of Cefala


Events

DateAgeEventTitle
27 Oct 1912BornSan Cristóbal de la Habana
24 Jul 195037.7Ordained PriestPriest of Society of Jesus
17 Mar 196451.3AppointedAuxiliary Bishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
17 Mar 196451.3AppointedTitular Bishop of Cefala
17 May 196451.5Ordained BishopTitular Bishop of Cefala
26 Jan 197057.2ResignedAuxiliary Bishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
29 Jul 199885.7DiedAuxiliary Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana, Cuba

MicroData Summary for Fernando Azcárate y Freyre de Andrade:
Bishop Fernando Azcárate y Freyre de Andrade S.J. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Additions/Corrections (front)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015