Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Revollo Crespo, C.M.F. †

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Bolivia, Military


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1925BornSantiago de Machaca
25 Dec 195227.5Ordained PriestPriest of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
4 Apr 198559.7AppointedAuxiliary Bishop of Cochabamba, Bolivia
4 Apr 198559.7AppointedTitular Bishop of Casae in Numidia
29 Jun 198560.0Ordained BishopTitular Bishop of Casae in Numidia
18 Sep 199368.2AppointedCoadjutor Bishop of Bolivia, Military
7 Mar 199872.7ResignedTitular Bishop of Casae in Numidia
14 Apr 200074.8RetiredCoadjutor Bishop of Bolivia, Military
26 Oct 201489.3DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Bolivia, Military

MicroData Summary for Manuel Revollo Crespo:
Bishop Manuel Revollo Crespo C.M.F. (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Bolivia, Military

  • a priest for 61.8 years
  • a bishop for 29.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 26 Oct 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015