Catholic-Hierarchy DC

Bishop Trifon Radoničić

Deceased

Bishop of Kotor (Cattaro)


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1839BornPrčanj
8 Jun 186828.6Ordained PriestPriest
1 Jun 188848.6AppointedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
25 Nov 188849.1Ordained BishopBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
1895¹55.2DiedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Trifon Radoničić:
Bishop Trifon Radoničić (born ) Bishop of Kotor (Cattaro)

  • a priest for 26.5 years
  • a bishop for 6.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 193

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015