Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel Posada y Garduño

Deceased

Archbishop of México, Federal District


Events

DateAgeEventTitle
28 Sep 1780³BornSan Felipe el Grande
12 Apr 181938.5Ordained DeaconDeacon
18 Apr 181938.6Ordained PriestPriest
23 Dec 183959.2AppointedArchbishop of México, Federal District
31 May 184059.7Ordained BishopArchbishop of México, Federal District
30 Apr 184665.6DiedArchbishop of México, Federal District

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Manuel Posada y Garduño:
Archbishop Manuel Posada y Garduño (born , died ) Archbishop of México

  • a priest for 27.0 years
  • a bishop for 5.9 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 263

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013