Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Fernández Piérola y Lopez de Luzuriaca

Deceased

Bishop of Vitoria


Events

DateAgeEventTitle
1 Sep 1829BornOtiñano, Spain
1853¹23.3Ordained PriestPriest
18 Jul 187949.9AppointedBishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
9 Nov 187950.2Ordained BishopBishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
17 Mar 188757.5AppointedBishop of Ávila, Spain
30 Dec 188960.3AppointedBishop of Vitoria, Spain
25 Jan 190474.4DiedBishop of Vitoria, Spain

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Ramón Fernández Piérola y Lopez de Luzuriaca:
Bishop Ramón Fernández Piérola y Lopez de Luzuriaca (born , died ) Bishop of Vitoria

  • a priest for 51.1 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 70, and Page 202
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 590

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 2 Mar 2014