Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marcel Germain Perrier

Bishop Emeritus of Pamiers (-Couserans-Mirepoix)


Events

DateAgeEventTitle
28 Jun 1933 BornArêches
29 Jun 195724.0Ordained PriestPriest of Chambéry (-Saint-Jean-de-Maurienne-Tarentaise), France
15 Apr 198854.8AppointedAuxiliary Bishop of Chambéry (-Saint-Jean-de-Maurienne-Tarentaise), France
15 Apr 198854.8AppointedTitular Bishop of Diana
17 Jul 198855.1Ordained BishopTitular Bishop of Diana
16 May 200066.9AppointedBishop of Pamiers (-Couserans-Mirepoix), France
24 Jun 200875.0RetiredBishop of Pamiers (-Couserans-Mirepoix), France

MicroData Summary for Marcel Germain Perrier:
Bishop Marcel Germain Perrier (born ) Bishop Emeritus of Pamiers (-Couserans-Mirepoix)

Please contact the Bishop through the Diocese of Pamiers (-Couserans-Mirepoix).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 24 Jun 2008
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 110, Number 9,726

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 13 Sep 2014