Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabino Peral de la Torre, O.S.A. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Iquitos

Titular Bishop of Castellum Ripae


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1923BornVillalveto, Spain
26 Dec 194825.3Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
14 Oct 196542.1AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Iquitos, Peru
14 Oct 196542.1AppointedTitular Bishop of Castellum Ripae
6 Feb 196642.4Ordained BishopTitular Bishop of Castellum Ripae
12 Jun 196743.7SucceededVicar Apostolic of Iquitos, Peru
15 Jul 196743.8InstalledVicar Apostolic of Iquitos, Peru
5 Jan 199167.3ResignedVicar Apostolic of Iquitos, Peru
24 Jan 200278.4DiedVicar Apostolic Emeritus of Iquitos, Peru

MicroData Summary for Gabino Peral de la Torre:
Bishop Gabino Peral de la Torre O.S.A. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Iquitos

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 36.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013