Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Romeo Panciroli, M.C.C.I. †

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Iran

Titular Archbishop of Noba


Events

DateAgeEventTitle
21 Nov 1923BornReggio Emilia, Italy
11 Jun 194925.6Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
25 Sep 197349.8AppointedSecretary of the Pontifical Commission of Social Communications
6 Nov 198461.0AppointedTitular Archbishop of Noba
6 Nov 198461.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Gambia
6 Nov 198461.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Liberia
6 Nov 198461.0AppointedApostolic Delegate to Guinea
6 Nov 198461.0AppointedApostolic Delegate to Sierra Leone
16 Dec 198461.1Ordained BishopTitular Archbishop of Noba
1 Aug 198763.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Guinea
18 Mar 199268.3AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iran
1 Feb 199470.2AppointedApostolic Nuncio to Iran
Apr 199975.4RetiredApostolic Nuncio to Iran
16 Mar 200682.3DiedApostolic Nuncio Emeritus to Iran

MicroData Summary for Romeo Panciroli:
Archbishop Romeo Panciroli M.C.C.I. (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Iran

  • a priest for 56.8 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ab/sect/x923: Acta Apostolicae Sedis, Volume 65, Page 521
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013