Catholic-Hierarchy DC

Bishop William Francis O’Shea, M.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Heijo

Titular Bishop of Naissus


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1884BornNew York, NY, USA
5 Dec 191733.0Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
11 Jul 193954.6AppointedVicar Apostolic of Heijo, Korea (North)
11 Jul 193954.6AppointedTitular Bishop of Naissus
29 Oct 193954.9Ordained BishopTitular Bishop of Naissus
22 Feb 194560.2DiedVicar Apostolic of Heijo, Korea (North)

MicroData Summary for William Francis O’Shea:
Bishop William Francis O’Shea M.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Heijo

  • a priest for 27.2 years
  • a bishop for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013