Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Nduhirubusa

Deceased

Bishop Emeritus of Ruyigi


Events

DateAgeEventTitle
24 Apr 1938BornKigarika
21 Jul 196426.2Ordained PriestPriest of Ruyigi, Burundi
19 Apr 198042.0AppointedBishop of Ruyigi, Burundi
4 May 198042.0Ordained BishopBishop of Ruyigi, Burundi
30 Oct 201072.5ResignedBishop of Ruyigi, Burundi
16 Jul 201274.2DiedBishop Emeritus of Ruyigi, Burundi

MicroData Summary for Joseph Nduhirubusa:
Bishop Joseph Nduhirubusa (born , died ) Bishop Emeritus of Ruyigi

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Oct 2010
  • d: CB, 17 Jul 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013