Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente Macanan Navarra

Bishop of Bacolod


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1939 BornMambusao
7 Apr 196223.2Ordained PriestPriest
23 Apr 197940.3AppointedAuxiliary Bishop of Capiz, Philippines
23 Apr 197940.3AppointedTitular Bishop of Velefi
26 Jun 197940.4Ordained BishopTitular Bishop of Velefi
21 Nov 198748.8AppointedBishop of Kabankalan, Philippines
24 May 200162.3AppointedBishop of Bacolod, Philippines

MicroData Summary for Vicente Macanan Navarra:
Bishop Vicente Macanan Navarra (born ) Bishop of Bacolod

Please contact the Bishop through the Diocese of Bacolod.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 16 Dec 2013