Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Agustín Marozzi

Deceased

Bishop Emeritus of Resistencia


Events

DateAgeEventTitle
29 Jan 1908BornGessler
6 Jan 193324.9Ordained PriestPriest
12 Jun 195749.4AppointedBishop of Resistencia, Argentina
18 Aug 195749.6Ordained BishopBishop of Resistencia, Argentina
5 Oct 195749.7InstalledBishop of Resistencia, Argentina
28 Feb 198476.1RetiredBishop of Resistencia, Argentina
4 Aug 200092.5DiedBishop Emeritus of Resistencia, Argentina

MicroData Summary for José Agustín Marozzi:
Bishop José Agustín Marozzi (born , died ) Bishop Emeritus of Resistencia

  • a priest for 67.6 years
  • a bishop for 43.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013