Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juan José Maíztegui y Besoitaiturria, C.M.F. †

Deceased

Archbishop of Panamá


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1878BornYurreta, Spain
29 Jun 190224.2Ordained PriestPriest of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
14 Jul 192648.2AppointedVicar Apostolic of Darién, Panama
17 Jul 192648.2AppointedTitular Bishop of Tanais
17 Oct 192648.5Ordained BishopTitular Bishop of Tanais
16 Jan 192748.7InstalledVicar Apostolic of Darién, Panama
193253.7AppointedAuxiliary Bishop of Panamá
24 Feb 193354.8AppointedArchbishop of Panamá
26 Mar 193354.9InstalledArchbishop of Panamá
28 Sep 194365.4DiedArchbishop of Panamá

MicroData Summary for Juan José Maíztegui y Besoitaiturria:
Archbishop Juan José Maíztegui y Besoitaiturria C.M.F. (born , died ) Archbishop of Panamá

  • a priest for 41.2 years
  • a bishop for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013