Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eugčne Maillat, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of N’Zérékoré


Events

DateAgeEventTitle
30 Jul 1919BornCourtedoux, Switzerland
14 Apr 194525.7Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
4 May 195131.8AppointedPrefect of N’Zérékoré, Guinea
25 Apr 195939.7AppointedBishop of N’Zérékoré, Guinea
27 Sep 195940.2Ordained BishopBishop of N’Zérékoré, Guinea
13 Aug 197960.0ResignedBishop of N’Zérékoré, Guinea
5 Jul 198868.9DiedBishop Emeritus of N’Zérékoré, Guinea

MicroData Summary for Eugčne Maillat:
Bishop Eugčne Maillat M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of N’Zérékoré

  • a priest for 43.2 years
  • a bishop for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013