Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ferdinando Maggioni

Deceased

Bishop Emeritus of Alessandria (della Paglia)


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1914BornMonza
26 Jul 193622.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
14 Sep 196753.6AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
14 Sep 196753.6AppointedTitular Bishop of Subaugusta
29 Oct 196753.7Ordained BishopTitular Bishop of Subaugusta
17 Jul 198066.4AppointedBishop of Alessandria (della Paglia), Italy
22 Apr 198975.2RetiredBishop of Alessandria (della Paglia), Italy
2 Dec 199884.8DiedBishop Emeritus of Alessandria (della Paglia), Italy

MicroData Summary for Ferdinando Maggioni:
Bishop Ferdinando Maggioni (born , died ) Bishop Emeritus of Alessandria (della Paglia)

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013