Catholic-Hierarchy DC

Bishop Enrico Assi

Deceased

Bishop of Cremona


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1919BornVimercate
29 May 194323.9Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
7 Dec 197556.4AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
7 Dec 197556.4AppointedTitular Bishop of Frequentium
6 Jan 197656.5Ordained BishopTitular Bishop of Frequentium
26 May 198363.9AppointedBishop of Cremona, Italy
16 Sep 199273.2DiedBishop of Cremona, Italy

MicroData Summary for Enrico Assi:
Bishop Enrico Assi (born , died ) Bishop of Cremona

  • a priest for 49.3 years
  • a bishop for 16.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013