Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agustín Lucero Lazcano, O.P. †

Deceased

Bishop of San Carlos de Ancud, Chile


Events

DateAgeEventTitle
27 Aug 1830Born
1847²16.3EnteredMember of Order of Friars Preachers
5 Aug 184817.9ProfessedMember of Order of Friars Preachers
1857²26.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
3 Dec 188656.2AppointedBishop of San Carlos de Ancud, Chile
6 Feb 188756.4Ordained BishopBishop of San Carlos de Ancud, Chile
3 Dec 189767.2DiedBishop of San Carlos de Ancud, Chile

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Agustín Lucero Lazcano
Bishop Agustín Lucero Lazcano O.P. (born , died ) Bishop of San Carlos de Ancud

EventPlace
Birth PlacePutaendo

  • a priest for 40.9 years
  • a bishop for 10.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 183
  • prof/op: CB, 10 Apr 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 15 Apr 2017